Jak dobrać wkręty ciesielskie do dachu? Odpowiednie średnice, długości i rodzaje
Konstrukcje drewniane cenione są w budownictwie za możliwość łatwego łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Solidne i trwałe połączenie można stworzyć, wykorzystując wkręty ciesielskie. Jak dobrać odpowiednie akcesoria i na jakie elementy w ich konstrukcji zwrócić uwagę?
Dobór wkrętów ciesielskich - podstawowe parametry
Wkręty ciesielskie odpowiadają za trwałość połączeń elementów drewnianych i drewnopochodnych. Najczęściej wykorzystuje się je do łączenia materiału na płasko. Wkręt przebija się przez wierzchnią warstwę, wkręcany zostaje do spodniej, a za pomocą łba łączy obie ze sobą. Przy konstrukcjach budowlanych, takich jak więźby dachowe, musisz dobrać dokładnie takie wkręty ciesielskie, jakie zaproponował projektant. Przy mniej odpowiedzialnych konstrukcjach możesz trochę improwizować.
W pierwszej kolejności zawsze musisz ustalić wymiary wkrętów. Te parametry opisane są w postaci wartości liczbowych określających średnicę i długość elementu. Dobrze widać to na przykładzie Wkrętów do drewna ciesielskich talerzowych TORX WKCP 6x50mm, gdzie wkręty mają średnicę 6 milimetrów, a całkowitą długość 50 mm. Warto dodać, że wymiar długości to odległość od szczytu łaba do czubka ostrza. Zwróć uwagę, że wymiary wkrętów najczęściej rosną proporcjonalnie do siebie.
Średnica i długość wkrętów ciesielskich
Średnica wkrętów do drewna stosowanych w konstrukcjach ciesielskich to najczęściej 6, 8, i 10 mm. Zdarzają się też elementy o mniejszej średnicy, jak Wkręty do drewna KMWHT 3x30 mm TORX, jednak te sprawdzają się przy montażu deskowania czy podbitki. Wkręty o większej średnicy zapewniają lepsze mocowanie i są odporne na zerwanie. Znacznie trudniej jest je wkręcić do drewna i żeby uniknąć pękania, wierci się otwory naprowadzające.
Długość wkrętów musisz dobrać, analizując grubości łączonych elementów. Przy więźbach dachowych możesz mieć do czynienia z nietypowymi połączeniami, dlatego mogą być potrzebne bardzo długie elementy złączne, takie jak Wkręty do drewna ciesielskie talerzowe TORX WKCP 10x400mm. Zaleca się, żeby cała powierzchnia gwintu znalazła się wewnątrz elementu spodniego. Jednocześnie końcówka gwintująca nie powinna przejść na wylot konstrukcji.
Dodatkowe cechy wkrętów ciesielskich
Jeśli określisz już wymiary wkrętów, które będą potrzebne do wykonania danej konstrukcji, możesz przejść do oceny kolejnych cech. Przede wszystkim zbadaj odporność na korozję danego elementu. Wkręty ciesielskie w większości pokrywane są warstwą ocynku. Zapobiega to wykwitom korozyjnym, jednak jedynie przy standardowej wilgotności powietrza. Jeśli montujesz wkręty, które będą narażone na bezpośrednie działanie wilgoci, musisz sięgnąć po akcesoria cynkowane ogniowo lub wykonane ze stali nierdzewnej. Tu mogą być przydatne Wkręty tarasowe WN 5,0x50 mm A2 wykonane ze stali A2.
Kolejnym kryterium wyboru jest kształt łba. Wkręty ciesielskie można podzielić na akcesoria o łbie stożkowym lub talerzykowym. Najbardziej powszechne są wkręty stożkowe. Zastosuj je w miejscach, które będą wymagały powierzchni płaskiej. Możesz użyć je do montażu kontrłat czy łat pod deskowania. Zobacz też, czy zostały wyposażone w rowki frezujące w spodniej części łaba, które zapobiegają wypiętrzaniu się fragmentów drewna z otworu.
Nieco inne zastosowanie mają wkręty talerzykowe. Znajdą zastosowanie w miejscach, gdzie lico powierzchni nie będzie potrzebne. Ich łeb wystaje ponad linię mocowanego elementu, jednak jest szerszy od stożkowych wkrętów do drewna. Dzięki temu trudniej przekręcić element i można go dokręcać z większą siłą.
Sięgając po odpowiednie wkręty, zwróć uwagę również na gniazdo w łbie. Najczęściej wkręty ciesielskie zakończone są gniazdem typu torx, które daje możliwość przykręcenia z dużą siłą bez ryzyka uszkodzenia końcówki i gniazda. Gniazda mają różne wymiary, które określone są za pomocą oznaczenia TX i wartości cyfrowej. Przy wkrętach jest to najczęściej od TX10 do TX40 rosnąco co 10.
Same wymiary i cechy wkrętów ciesielskich to tylko jeden z problemów w czasie tworzenia konstrukcji drewnianych. Musisz też zastanowić się, jak gęsto je montować i w których miejscach. Jeśli pracujesz z projektem, trzymaj się jego założeń. Z kolei, jeżeli próbujesz samodzielnie łączyć materiał drewniany, lepiej daj więcej wkrętów, niż za mało.