ZAMÓW DO 18:00 - OTRZYMASZ PRZESYŁKĘ JUŻ NASTĘPNEGO DNIA ROBOCZEGO!
Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jak poprawnie zamontować karnisz?

2021-10-04
Jak poprawnie zamontować karnisz?

Firany i zasłony stale cieszą się popularnością w naszych domach. Montowane wokół okien mają zapewnić estetykę i poprawić funkcjonalność obiektu. Żeby nie stały się problemem, potrzebny jest właściwie dobrany i zamontowany karnisz. Podpowiadamy, jak wybrać i jak zamontować karnisze wewnątrz budynku.

Jak zamontować karnisze - dobór elementu

Moda na minimalistyczne aranżacje pomieszczeń spowodowała częściowe odejście od firan i zasłon na rzecz rolet. Jednak klasyczne dekoracje tkaninowe wokół okien nadal cieszą się popularnością w wielu pomieszczeniach. Przede wszystkim nadają im bardziej przytulnej estetyki i upiększają wnętrze. Poza tym mają za zadanie ograniczenie charakterystycznej przezroczystości okna. Chronią przed nadmiarem promieni słonecznych wpadających do wewnątrz, a także zapewniają prywatność.

Zarówno firanki, jak i zasłony mogą mieć znaczną wagę, dlatego konieczny jest solidny montaż karniszy. Zanim przystąpisz do ich mocowania, musisz dobrać odpowiednie elementy. Na rynku znajdziesz wiele wariantów, które różnią się wyglądem, zdobieniami czy kolorystyką. W wielu marketach czy u producentów sam dobierzesz elementy, z których wykonasz gotowy karnisz. Kwestię wyboru estetyki pozostawiamy jednak do Twojej indywidualnej decyzji. Skupimy się natomiast na wymiarach.

Odpowiednio dobrany karnisz musi być nieco szerszy od otworu okiennego, nad którym chcesz go powiesić. Zaleca się, aby naddatek po każdej ze stron wynosił przynajmniej 10 - 15 centymetrów. W ten sposób tkanina zasłoni całe okno, a całość będzie wyglądała estetycznie. Dopiero do tego naddatku możesz dobierać dekoracyjne zakończenia, a ich wymiarów nie powinieneś brać pod uwagę przy ustalaniu szerokości karnisza.

Dobierz też odpowiednie wsporniki. Powinny być przynajmniej dwa, a przy szerszych oknach i cięższych zasłonach rozważ umieszczenie jeszcze jednego na środku. Powinny mieć taką długość, żeby karnisz był oddalony od ściany o kilkanaście centymetrów. Jeśli z kolei wybrałeś montaż karnisza do sufitu, długość wsporników powinna ulokować karnisz kilka centymetrów nad krawędzią otworu okiennego.

Wybierz kołki rozporowe do montażu wsporników

Przy większości karniszy do zestawu dołączone są kołki rozporowe. Jednak trudno określić, na jakiej podstawie są one dobierane, skoro producent nie ma pojęcia o wielu czynnikach występujących w Twoim domu. Różnice wynikają przede wszystkim z materiału wykonania ściany, a także ostatecznego ciężaru firan i zasłon. Możesz zaufać producentowi albo samemu dobrać kołki rozporowe bardziej odpowiadające Twojemu zapotrzebowaniu.

Przy montażu karniszy przeważnie wystarczą kołki szybkiego montażu, które sprawdzą się przy ścianach wykonanych z cegieł, bloczków silikatowych, a także elementach z betonu. Po nieco inne akcesoria będziesz musiał sięgnąć, jeśli chcesz wiercić w konstrukcji z płyt gipsowych, czy cegle dziurawce. Tu potrzebne będą specjalne akcesoria pozwalające na montaż pomimo pustych przestrzeni. W trudnych warunkach zwróć uwagę na profesjonalne kotwy chemiczne. Długość kołków musisz dobrać, analizując pokrycie ściany nośnej i ciężar zasłon. Z reguły wystarcza uamieszczenie kołka na głębokość 5 - 8 centymetrów w ścianie nośnej.

Kotwa chemiczna AT-HP300 niebieska-szara

Montaż karniszy - gdzie i jak zamontować kołki?

Masz już przygotowany odpowiedni karnisz i kołki rozporowe? Pora zatem przejść do montażu. Jak zamontować karnisze? Zacznij od ustalenia miejsc, w których wykonasz otwory pod wsporniki mocujące. Powinny znaleźć się na wysokości 5 - 8 cm od górnej krawędzi wnęki okiennej. Zanim wykonasz otwór, upewnij się, że w nie trafisz na przewody elektryczny lub pręty zbrojeniowe. Najlepiej skorzystaj z dobrodziejstwa techniki i sięgnij po specjalne detektory cyfrowe. Jeśli wyznaczysz już miejsca pod kołki, zaznacz je ołówkiem albo punktakiem.

Do montażu karniszy przydadzą Ci się także odpowiednie narzędzia i akcesoria. Do wykonania otworu za pomocą elektronarzędzi potrzebna będzie wiertarka udarowa, a przy twardszych ścianach nawet młotowiertarka. Wybierz wiertło, którego średnica będzie dobrana do średnicy kołków rozporowych. Także długość wiertła nie może być mniejsza od elementów złącznych. Dzięki temu przeprowadzisz prace bez większych trudności.

Młotowiertarka akumulatorowa SDS CHX-0X Milwaukee

Wiertarkę przyłóż możliwie najbardziej prostopadle do powierzchni ściany. Zacznij wiercić lekko, jedynie zbierając farbę, a jeśli pojawi się już wgłębienie, możesz zwiększyć obroty i włączyć udar. Otwór powinien być głębszy od długości kołka o około 5 - 10 milimetrów. Możesz zaznaczyć sobie tę odległość na wiertle za pomocą taśmy izolacyjnej, a następnie wiercić tylko do tego momentu. Po wykonaniu pierwszego otworu zamontuj kołek. Powinien wchodzić luźno do otworu. Sprawdź też, czy pozostałe otwory we wsporniku pokrywają się z Twoimi oznaczeniami. Po wywierceniu wszystkich otworów sprawdź poziom, zamontuj rurę karnisza z żabkami, a następnie dokręć mocno całość.

Wiesz już, jak zamontować karnisze? Pamiętaj, że są to tylko wskazówki, które możesz wziąć pod uwagę i dostosować do warunków technicznych w Twoim mieszkaniu oraz własnych upodobań. W końcu karnisz, jak i cała dekoracja okna umieszczona na nim, ozdobią wnętrze, w którym to Ty będziesz przebywał.

Polecane