Darmowa dostawa od 200,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak powinien wyglądać montaż blachodachówki modułowej?

2021-07-14
Jak powinien wyglądać montaż blachodachówki modułowej?

Blachodachówka należy do połaci uznawanych za najłatwiejsze w montażu. Poszczególne moduły dobrze pasują do siebie, a mocowanie ich do połaci wykonuje się za pomocą wkrętów. Pamiętając o kilku zagadnieniach, blachodachówkę modułową możesz zamontować samodzielnie bez potrzeby angażowania do tego specjalistów.

Na jakich połaciach można zamontować blachodachówkę modułową?

Blachodachówka modułowa jest typem połaci dachowej, która łączy w sobie cechy dachówek ceramicznych i połaci z blachy. Dzięki tłoczeniu blacha stalowa formowana jest we wzory przypominające klasyczne dachówki. Ponadto inwestycja nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a żywotność połaci szacowana jest na minimum kilkadziesiąt lat. Zaletą jest również stosunkowo łatwy i szybki montaż, o czym więcej dowiesz się z dalszej części tekstu.

Zacznijmy od tego, w jakich miejscach można montować tego typu połacie. Wymagania dotyczące więźby nie są duże, jednak musi ona mieć spadek przynajmniej na poziomie 9 stopni. Dodatkowo blachodachówka modułowa musi być układana na więźbach drewnianych, ponieważ będzie przykręcana bezpośrednio do łat i kontrłat. Istotne jest ich rozstawienie i utrzymanie odległości pomiędzy pionowymi i poprzecznymi elementami konstrukcji. Ich lokalizacja musi odpowiadać rozmiarom modułów, dlatego wybór połaci z blachodachówki modułowej musisz określić jeszcze na etapie projektowania budynku lub więźby.

Ułożenie pierwszej blachodachówki modułowej

Przed przystąpieniem do montażu blachodachówki konieczne jest przygotowanie części opierzenia dachu. W pierwszej kolejności montuje się cały pas rynnowy, który składa się z części nadrynnowej i podrynnowej. Oba elementy należy zamontować w taki sposób, żeby stanowiły zabezpieczenie przed dostępem wilgoci. Dodatkowo przed montażem pierwszej blachodachówki konieczne jest ułożenie dolnej wiatrownicy. Jej górna część mocowana będzie dopiero po ułożeniu wszystkich modułów.

Po zamontowaniu wspomnianych części połaci przychodzi czas na ułożenie pierwszego elementu dachówki. Producenci zalecają montaż rozpoczynać od modułu w prawym dolnym rogu połaci. Dachówka powinna być ułożona w taki sposób, żeby wystawała poza obręb deski okapowej o około 3 centymetry. Musisz szczególną uwagę zwrócić na jej kierunek względem połaci i prostopadłość do krawędzi dachu. To właśnie do tej blachodachówki, a nie konstrukcji dachowej będą ustawiane kolejne elementy. Jeśli ułożenie jest odpowiednie, za pomocą wkrętów farmerskich możesz zamontować element na gotowo.

Wkręty farmerskie GTF2 Z14 4,8x35 mm Ocynk (250 szt.)

Kolejność prowadzenia dalszych prac

Dobrze ułożony pierwszy element blachodachówki jest kluczem do tego, żeby dalsze prace przebiegały sprawnie i bez większych komplikacji. Poszczególne moduły montuje się na zakładkę, przymierzając do pierwszego i przykręca odpowiednimi wkrętami. Zaleca się w pierwszej kolejności montaż dolnego pasa blachodachówki, ulokowanego przy krawędzi połaci. Następnie można ułożyć kolejne, aż do szczytu dachu. Przy dachówkach wielomodułowych, zaleca się ułożenie jednego rzędu prowadzącego od okapu w stronę kalenicy. To pozwoli wyznaczyć miejsce rozpoczęcia układania kolejnych rzędów. Każde łączenie modułów należy skręcić ze sobą na zakładce i na krawędziach wzdłuż łat.

Montaż blachodachówki modułowej - zadbaj o odpowiednie narzędzia

Do prowadzenia wspomnianych prac montażowych nie będziesz potrzebował wielu narzędzi. Do absolutnie niezbędnych należy wkrętarka akumulatorowa, którą będziesz mógł wygodnie pracować na powierzchni dachu. Z jej pomocą szybko przeprowadzisz montaż, a po wyregulowaniu ustawień nie zniszczysz dachówki zbyt mocno przykręconym blachowkrętem. Na każdy metr kwadratowy blachodachówki Venecja i innych modeli montuje się nawet do dziesięciu wkrętów. Dlatego wybierając wkrętarkę, zadbaj o dobrze naładowany i pojemny akumulator.

Kolejnym produktem potrzebnym przy montażu będą nożyce. Przy pracach z blachodachówkami wykonanymi ze stali ocynkowanej nie zaleca się stosowania szlifierek kątowych, które mogłyby uszkodzić powłokę. Dlatego tutaj najlepiej sprawdzają się nożyce wibracyjne lub ręczne. Z ich pomocą będziesz mógł odciąć nadmiar materiału. Przydadzą Ci się także podczas wykonywania opierzenia połaci w miejscach newralgicznych. Przy pracach dekarskich pamiętaj o użyciu elektronarzędzi akumulatorowych. Wszelkie urządzenia zasilane prądem sieciowym nie nadają się do pracy na wysokości, a ręczne klucze, grzechotki czy nożyce mogą służyć jedynie w miejscach trudnodostępnych.

Pozostaje Ci jeszcze sięgnąć po odpowiednie akcesoria złączne. Przy ich wyborze musisz dobrać odpowiednią długość, dzięki czemu niemożliwe stanie się zniszczenie konstrukcji dachu, a jednocześnie połać będzie solidnie zamocowana. Do montażu blachodachówki modułowej najlepiej sprawdzą się wkręty wyposażone w końcówkę samowiercącą. Dzięki niej nie będziesz musiał wykonywać nawiertów poprzedzających wkręcanie.

Istotnym parametrem jest kształt łba, jaki zostanie wykorzystany do montażu połaci. Możesz wybrać wkręty z łbem sześciokątnym, takie jak Wkręty farmerskie GTF2 Z14. Są łatwe w montażu, a łeb możesz przykręcić i odkręcić bez ryzyka uszkodzenia go nawet po wielu latach od zamontowania. Wadą jednak jest to, że łeb wystaje ponad powierzchnię i może powodować problemy przy poruszaniu się po dachu. Dlatego na połaciach, które będą częściej eksploatowane, rozważ mocowanie wkrętami wyposażonym w gniazdo na klucz torx. Wkręty farmerskie GTF Panhead TORX mają półokrągły łeb, dzięki czemu nie sprawiają problemów w czasie poruszania się po połaci. Wadą może być brud wnikający do gniazda torx, co będzie utrudniać ewentualny demontaż.

Wkręty farmerskie GTF Panhead 4,8x35 mm RAL 3009 (250 szt.) TORX

Dostępna w sklepie Hanex blachodachówka Murano czy inne warianty tych połaci dachowych możesz zamontować samodzielnie. Nawet przy minimalnym doświadczeniu w pracach dekarskich z łatwością wykonasz połać szczelną i trwałą, która zapewni Ci spokój przez wiele lat. Jednocześnie sięgając po tak dekoracyjne warianty, jak blachodachówka Venecja w różnych kolorach, nadasz połaci dachowej znakomitego wyglądu.

Polecane