ZAMÓW DO 18:00 - OTRZYMASZ PRZESYŁKĘ JUŻ NASTĘPNEGO DNIA ROBOCZEGO!
Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej i blachodachówki?

2021-09-30
Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej i blachodachówki?

Montaż połaci dachowych to sztuka, która wymaga wiele uwagi i ostrożności. Nie inaczej jest w przypadku mocowania blachodachówek i blach trapezowych. Jak montować wkręty do blachy, żeby połać dobrze trzymała się konstrukcji więźby? Podpowiadamy.

Połacie z blachy - właściwości i zastosowanie

Do pokrycia dachu można stosować różne materiały. Wybór odpowiedniego będzie podyktowany warunkami technicznymi, potrzebną estetyką i dostępnymi środkami finansowymi. Połacie wykonywane z blach stalowych należą do stosunkowo tanich, a w przypadku blachodachówek możemy mówić także o ciekawej estetyce.

Zarówno blachodachówki, jak i blachy trapezowe tworzą bardzo lekkie połacie. Można zatem bez obaw montować je do powierzchni starej więźby, czy na samodzielnie wykonanych daszkach. Z uwagi na niewielką wagę istnieje jednak ryzyko poderwania blachy przez podmuchy wiatru. Dlatego niezwykle istotne będzie prawidłowe zamocowanie blach z wykorzystaniem wkrętów farmerskich.

Jak wybrać odpowiednie wkręty do blachy?

Niektóre warianty blachodachówek zawierają uchwyty i inne elementy, które ułatwiają połączenie modułów ze sobą. Jednak zarówno one, jak i wszystkie blachy trapezowe wymagają zastosowania blachowkrętów. Te akcesoria odpowiadają za ostateczne mocowanie blach do konstrukcji dachowej. Zanim dowiesz się, jak je rozmieszczać i przykręcać, zastanów się nad wyborem odpowiednich blachowkrętów.

Wszystkie akcesoria złączne przeznaczone do połaci blaszanych charakteryzują się samowiercącą końcówką. Z jej pomocą łatwiej jest wprowadzać wkręty zarówno w blaszaną powłokę, jak i do konstrukcji drewnianej. Inną charakterystyczną cechą dla wszystkich wkrętów do blachy jest uszczelka umieszczona pod łbem. Podczas przykręcania uszczelka jest dociskana i zapobiega dostawaniu się wilgoci do otworu. Średnica większości wkrętów to 4,8 milimetra i trudno będzie Ci znaleźć produkty o innych szerokościach.

Pozostawmy na chwilę podobieństwa i przejdźmy do różnic pomiędzy produktami. Najważniejszą z nich jest długość wkrętów. Do łączenia ze sobą dwóch arkuszy blachy stosuje się wkręty o długości 20 milimetrów, takie jak Wkręty Farmerskie GTO2 Z14 zszywka 4,8x20 mm. Z kolei do mocowania blachy do konstrukcji dachowej przeznaczone są wkręty 35 milimetrów.

Innym kryterium wyboru jest rodzaj łaba. Klasycznym rozwiązaniem przy wkrętach farmerskich jest łeb sześciokątny na klucz 8. Jednak coraz częściej stosowane są wkręty z gniazdem na torx, takie jak Wkręty farmerskie GTF Panhead 4,8x35 mm TORX. Wybór zależy od tego, czy powierzchnia dachu powinna pozostać gładka (torx), a może nie ma to znaczenia (łeb sześciokątny).

Wkręty farmerskie GTF Panhead 4,8x35 mm RAL 3009 (250 szt.) TORX

Przygotowanie połaci pod wkręty do blachy i sposób montażu

Żeby można było na powierzchni konstrukcji dachowej osadzać połacie z blachy, potrzebne jest dokładne przygotowanie więźby. Najważniejsze jest regularne rozmieszczenie łat na kontrłatach. Odległości nie powinny przekraczać 60 centymetrów, jednak ważniejsza jest ich regularność. Pozwoli to w czasie montażu bez obaw wprowadzać wkręty do połaci i unikać pustych miejsc.

Jeśli montujesz blachodachówki modułowe, na ilość i rozmieszczenie wkrętów wskazuje producent. Najczęściej zużycie nie przekracza 6 wkrętów na każdy metr kwadratowy połaci. Przy montażu blachy trapezowej wiele zależy od jej konstrukcji. Zaleca się mocowanie dłuższych wkrętów farmerskich co drugą podstawę trapezu. Z kolei przynajmniej jeden krótszy wkręt powinien trafić na każdy metr bieżący łączenia. W przypadku połaci o bardzo nieregularnych kształtach z licznymi załamaniami i przejściami ilość potrzebnych wkrętów do blachy będzie większa.

Ważne jest to, żeby wkręty farmerskie wkręcać z odpowiednią siłą, ponieważ problemem może stać się zarówno ich przekręcenie, jak i niedokręcenie. Zanim zaczniesz pracę, przeprowadź próby. Regulując ustawieniami we wkrętarce, znajdź optymalną siłę, a następnie nie zmieniaj jej przez cały czas prowadzenia prac. To da Ci pewność, że wkręt będzie stabilny, a jednocześnie uszczelka nie popęka od nadmiernego nacisku.

Prace z połacią dachową wymagają sporo uwagi, a wszelkie niedociągnięcia i pomyłki będą skutkowały przeciekami lub nawet zerwaniem połaci. Dlatego czując wątpliwości, czy w danym miejscu trzeba mocować wkręty farmerskie, a może są one niepotrzebne, lepiej wkręć akcesorium złączne. Niewiele stracisz, a z pewnością zyskasz spokój, że połać jest solidnie zamocowana.

Polecane