Darmowa dostawa od 200,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wybrać odpowiednie kołki rozporowe?

2021-07-12
Jak wybrać odpowiednie kołki rozporowe?

Kołki rozporowe należą do najpopularniejszych elementów złącznych stosowanych głównie w budownictwie. Służą do prac monterskich, a ich prosta konstrukcja umożliwia montaż nawet niedoświadczonym budowlańcom. Ogromne możliwości zastosowania sprawiają, że ilość różnych wariantów na rynku jest ogromna. Czym się kierować podczas wyboru i na jakie parametry koniecznie należy zwrócić uwagę?

Mechanika działania kołków rozporowych

Profesjonalne kołki rozporowe zaspokajają potrzebę montażu przedmiotów do powierzchni ścian i sufitów. Gwarantują sporą trwałość mocowania i minimalny zakres ingerencji w powierzchnię. Wykorzystywane są do różnego rodzaju prac monterskich związanych z dekoracją wnętrza, a także prowadzonymi pracami instalacyjnymi.

Zasada działania kołków z reguły opiera się na wykorzystaniu siły tarcia poprzez zmianę kształtu elementu. Kołki rozporowe składają się z koszulki wykonywanej głównie z tworzywa sztucznego i kołka stalowego. Koszulka wprowadzana jest do wcześniej nawierconego otworu w powierzchni materiału budowlanego. Następnie wewnątrz umieszcza się kołek, który rozpiera koszulkę. Dzięki systemowi nacięć, na powierzchni koszulki i naporowi wkręta, tworzywo jest rozpierane wewnątrz ściany lub sufitu.

Rodzaje kołków rozporowych

Z uwagi na mechanikę działania kołki rozporowe można podzielić na kilka grup. Podstawowym i najbardziej popularnym wariantem są elementy wykorzystujące siłę tarcia, które sprawdzają się wewnątrz ścian pełnych. Koszulka wewnątrz ściany rozpiera się na wszystkie strony, a dzięki sile tarcia wyrwanie kołka staje się niemożliwe. Do tej grupy należą popularne kołki szybkiego montażu, takie jak Kołki rozporowe szybki montaż SM 8x60mm chętnie wybierane do remontów w mieszkaniach.

Kołki rozporowe szybki montaż SM 8x60mm

Drugim popularnym typem są kołki wykorzystujące zmienny kształt koszulki, czyli tak zwane kołki kształtowe. Montowane są w podłożach, których struktura ma wewnątrz puste przestrzenie, jak cegła dziurawka czy pustaki ceramiczne. Podczas montażu kołnierz zostaje zdeformowany w taki sposób, że wypełnia wolne przestrzenie wewnątrz ściany. Dzięki temu cały element staje się niemożliwy do wyjęcia.

Ciekawym produktem są kołki SFXP, wśród których można wybrać uniwersalne kołki rozporowe SFXP 10x60 mm z wkrętem 80mm. Konstrukcja koszulek wykonanych z poliamidu umożliwia ich montaż zarówno w ścianach pełnych, jak i w pustakach. Dodatkowo układ nacięć sprawia, że koszulki nie obracają się wewnątrz otworu nawet przy montowaniu kołków z użyciem urządzeń mechanicznych.

Dodatkowo w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kołków rozporowych klejonych wewnątrz otworu. Tak zwane kotwy chemiczne wykorzystywane są w miejscach, gdzie nie da się zastosować tradycyjnych kołków. To forma preparatów na bazie żywic syntetycznych, które zapewniają doskonałe mocowanie kołka nawet w narożach ścian czy w podłożach o luźnej strukturze. Preparat jest jednak tylko dodatkiem, a bazę mocowania ciągle stanowią odpowiednie kołki szybkiego montażu.

Wymiary i kształty kołków rozporowych

Dodatkowym, choć równie istotnym kryterium wyboru kołków jest ich wymiar. Powinien być dostosowany do warunków technicznych podłoża i ciężaru przedmiotu, który będzie na nim zamocowany. Akcesoria mają wymiary podane w milimetrach, określających ich długość i średnicę. Przykładowo Kołki rozporowe szybki montaż SM 8x160 mają 8 milimetrów średnicy i 160 milimetrów długości. Dobierana do nich koszulka jest krótsza, co pozwala na wysunięcie łba wkręta poza lico podłoża. Musisz pamiętać, że otwór wiercony pod dany typ wkręta powinien być wykonywany wiertłem o tej samej średnicy, jaka widnieje na specyfikacji kołków.

Kołki rozporowe szybki montaż SM 8x160mm

Dodatkowo możesz wybrać odpowiedni kształt elementu złącznego. Poza najczęściej stosowanymi kołkami szybkiego montażu zakończonymi łbem płaskim, do wyboru masz kilka innych wariantów. Kołki mogą być zwieńczone hakiem prostym, który sprawdzi się głównie przy montażu mebli i dekoracji ściennych. Innym typem są kołki sufitowe z okrągłym hakiem. W pracach montażowych przydatne będą kołki KPD z drugim gwintem umożliwiającym wykonanie połączenie śrubowego. Wybór odpowiedniego zakończenia kołków zależy głównie od tego, jaki element będziesz na nim mocował.

Polecane