Jak zamontować poprawnie rynnę i jakich błędów unikać?
Instalacja odprowadzania wody deszczowej należy do elementów sieci zewnętrznej. Jej zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej i powstałej w czasie roztopów. Sporym wyzwaniem jest taki montaż rynny, aby woda odpływała dokładnie w wyznaczone przez Ciebie miejsce. Jak zamontować rynny prawidłowo i na jakie elementy zwrócić uwagę.
Wybór rynny i rozplanowanie akcesoriów
System odprowadzania deszczówki ma pełnić odpowiedzialne funkcje, dlatego konieczne jest dokładne rozplanowanie całego układu. Pierwszym krokiem, który będzie poprzedzał montaż sieci, powinno być dokładne zaplanowanie każdego jej elementu. Zacznij od doboru średnicy rynny, która powinna być dostosowana do powierzchni połaci dachowej. Przy małych dachach do 50 m2 wystarczą rynny 100 mm. Przy połaciach większych stosuje się 125 mm, a jeśli dach ma ponad 200 m2, musisz kupić rynny 150 mm. Rury spustowe mogą mieć średnicę nieco mniejszą, jednak zaleca się taką samą, jak przy rynnach.
Kolejne pytanie, na które powinieneś znaleźć odpowiedź, dotyczy lokalizacji odpływów. Mają one za zadanie odprowadzać wodę deszczową z połaci i kierować do kanałów burzowych lub naturalnych cieków. Przy mniejszych połaciach możesz też zorganizować odpływ pozwalający na zbieranie deszczówki do zbiorników, co docenisz szczególnie przy dużym ogrodzie.
Pozostaje Ci jeszcze dobór odpowiednich akcesoriów do budowy odpływu i montażu sieci. Poza prostymi odcinkami rynien i rur spustowych potrzebne będą jeszcze akcesoria do ich łączenia jak kolanka i złączki. Dodatkowo będziesz potrzebować zaślepek na końcu rynny, a także leju spustowego. Po dokładnym rozplanowaniu i rozrysowaniu elementów przyjdzie pora na dobór akcesoriów montażowych.
Wybór uchwytów rynnowych
Kluczowym elementem montażu rynien jest dobór odpowiednich akcesoriów do ich mocowania oraz prawidłowe ulokowanie uchwytów. Uchwyty muszą pasować średnicą do rozmiarów rynien, choć w systemach rynnowych dostępne są standardowe elementy. Powinieneś je rozplanować w pobliżu łączeń rur, przejścia rynny do rury spustowej, a także na zewnętrznych krawędziach. Pamiętaj, żeby uchwyty były zamontowane nie dalej, niż 15 centymetrów od łączenia i odpływu. Uchwyty będą potrzebne na końcu rynny, a także co kilkadziesiąt centymetrów na jej długości.
Wiesz już, ile będzie potrzebnych uchwytów, jednak jeszcze nie wiesz jakie są potrzebne. W zależności od konstrukcji połaci dachowej możesz wybrać hak rynnowy doczołowy albo hak dokrokwiowy. Zanim wybierzesz przypadkowy, przyjrzyj się konstrukcji połaci i znajdź miejsce, do którego możesz go zamontować.
Montaż uchwytów rynnowych
Kiedy przygotujesz już wszystkie akcesoria, pora zabrać się do właściwego montażu. Uchwyty rynnowe montowane są za pomocą odpowiednich elementów złącznych. Przy więźbach dachowych są to wkręty ciesielskie, które wsuwa się w otwory przelotowe w uchwytach. Jeśli musisz montować uchwyty do betonowych ścian czy stropów, konieczne będą kołki rozporowe. Pamiętaj też o doborze właściwych akcesoriów do ich montażu, takich jak końcówki do wkrętarek czy wiertła.
Pozostaje Ci jeszcze ulokowanie uchwytów we właściwej odległości od krawędzi połaci. Rynna musi być ulokowana w taki sposób, żeby woda spływająca z połaci trafiała do jej korytka, a jednocześnie konstrukcji nie zerwał zsuwający się śnieg. Dlatego zaleca się montować rynny w taki sposób, żeby wystawała ona przynajmniej połową swojej szerokości poza krawędź połaci. Jednocześnie linia będąca przedłużeniem połaci powinna przechodzić nad krawędzią rynny około dwóch centymetrów.
Montaż rynny najlepiej zacząć od miejsca, w którym znajdzie się odpływ, ponieważ to będzie element niezmienny. Następnie możesz prowadzić elementy w dowolną stronę, jak wskazuje konstrukcja połaci dachowej. Rynna na całej długości powinna zachować spadek około 3 - 5 milimetrów na każdy metr bieżący. Dzięki temu woda będzie sprawnie odpływać pomimo częściowego zabrudzenia rynny. Pamiętaj o tym przed montażem konstrukcji i zaplanowaniem odpływu. Możesz wyznaczyć spadek za pomocą sznurka. Zamontowany do pierwszego i ostatniego uchwytu wyznaczy linię prostą dla elementów środkowych.
Mocowanie rur spustowych z rynny
Gdy zamontujesz już część poziomą instalacji, pozostaje Ci jeszcze rura spustowa. Montaż rozpoczyna się z reguły od podwójnego kolanka, dzięki czemu cała rura przybliży się do elewacji. Jeśli kolanka nie nie wystarczą do uzyskania wybranej odległości, możesz połączyć je odcinkiem rury o odpowiedniej długości.
Rurę spustową trzeba zamocować sztywno do elewacji budynku, co zapobiega jej przemieszczaniu. Żeby nie uszkodzić rury, stosuje się specjalne obejmy złożone z dwóch elementów połączonych śrubami. W jednym z nich znajduje się otwór przelotowy do wsunięcia dybla, który następnie musisz przytwierdzić do ściany. Dybel powinien mieć taką długość, żebyś mógł zamontować go do powierzchni nośnej. Musisz zatem wziąć pod uwagę zarówno odległość rury od elewacji, jak i grubość warstwy ociepleniowej. Dyble powinno się montować co 1,5 metra, jednak przy wejściu rury do studzienki lub odpływu zamontuj jeszcze jeden.
Pamiętając o wymienionych szczegółach, montaż rynny nie powinien sprawić Ci wielkiego problemu. Wskazówki są jednak poglądowe i za każdym razem przed rozpoczęciem pracy przeczytaj instrukcję montażu stworzoną przez producenta rynny lub całego systemu. Możesz znaleźć w niej informacje o zlecanych uchwytach, dyblach czy akcesoriach złącznych. To te informacje traktuj jako najważniejsze, posiłkując się jedynie takimi poradnikami, jak nasz.