Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zrobić daszek nad drzwi do domu?

2021-09-29
Jak zrobić daszek nad drzwi do domu?

Drzwi wejściowe do budynku stanowią symboliczną i faktyczną granicę między światem zewnętrznym a tym, co w środku. Żeby przejście pomiędzy obiema przestrzeniami było możliwie najprzyjemniejsze, warto zamontować daszek nad drzwi wejściowe. Ten element architektoniczny ma pełnić funkcję ochronną, a także stanowić dekorację elewacji budynku. Jak go wykonać?

Funkcjonalny daszek nad drzwi

Przestrzeń przed drzwiami wejściowymi ma wiele różnorodnych funkcji. To tam stoją goście, którzy czekają na wejście do środka. Także w tym miejscu będziesz rozkładał parasol lub ubierał kaptur po wyjściu z domu w czasie niesprzyjającej pogody. Wreszcie, to przed drzwiami wejściowymi do biurowca toczą się prywatne rozmowy między pracownikami podczas przerwy na papierosa. Zadaszenie nad drzwiami wydaje się zatem pomysłem wartym rozpatrzenia.

Najważniejszą funkcją zadaszenia jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, a szczególnie opadami deszczu i śniegu. Daszek będzie chronił też przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza. To dodatkowa ochrona przed spadającymi z wysokości przedmiotami, czy ptasimi odchodami. Nie możesz też zapominać o funkcji dekoracyjnej. Dobrze dobrany kolorystycznie i stylistycznie daszek zmieni nieestetyczną bryłę budynku bez konieczności prowadzenia zaawansowanych prac remontowych.

Konstrukcja nośna zadaszenia nad drzwiami

Wśród ofert wielu producentów i marketów budowlanych znajdziesz gotowe konstrukcje zadaszenia nad drzwiami. Są to jednak produkty bardzo uniwersalne i choć różnią się wymiarami, kształtem i kolorystyką, nie zawsze będą wystarczająco funkcjonalne. Dlatego często można spotkać zadaszenie przygotowane samodzielnie lub zamówione na wymiar.

Do samodzielnego przygotowania daszku będziesz potrzebował przede wszystkim konstrukcji nośnej. Tu rozwiązań jest kilka, jednak na wstępie lepiej odrzucić elementy ze stali czarnej i nierdzewnej. Ich ciężar, a w przypadku nierdzewki także cena, są zbyt wysokie do tworzenia daszka nad drzwi.

Lepszym pomysłem będzie wybór aluminium lub konstrukcji drewnianej. Ten pierwszy materiał znakomicie znosi wszystkie czynniki atmosferyczne, jest lekki, a konstrukcja wygląda estetycznie. Trudność może sprawić jedynie łączenie elementów bez zastosowania narzędzi spawalniczych. Takich problemów nie ma z ramami wykonanymi z drewna, jednak w ich przypadku konieczne będzie pielęgnacyjne malowanie co kilka sezonów.

Wkręt GT3 Z14 4,8x19 mm RAL 3005 (250 szt.)

Mocowanie konstrukcji zadaszenia nad drzwiami

Sam sposób montażu tego elementu architektonicznego jest podobny niezależnie od materiału wykonania. Daszek nad drzwi z reguły mocowany jest do ściany w obrębie drzwi wejściowych. Zaleca się mocowanie daszka bezpośrednio do konstrukcji wieńca, co zapewnia największą stabilność. Innym rozwiązaniem będzie mocowanie bezpośrednio do ściany, jednak jej konstrukcja powinna być z cegieł lub bloczków silikatowych.

Montaż do ściany można przeprowadzić za pomocą kotew zakończonych gwintem. Umożliwia to łatwe mocowanie, a w przypadku uszkodzenia lub renowacji również szansę zdjęcia konstrukcji na czas prowadzenia prac konserwacyjnych. Jeśli powierzchnia zadaszenia jest duża, a konstrukcja ciężka, może być potrzebne dodatkowe wzmocnienie i oparcie daszka na pionowych wspornikach. Takie rozwiązanie sprawdzi się również przy nietypowym kształcie elewacji i w starszych budynkach, gdzie kotwienie w ścianie jest niewskazane.

Kotwa do betonu mechaniczna stalowa 8x75mm 100szt.

Daszek nad drzwi wejściowe - czym go pokryć?

Równie ważną decyzją, co dobór materiału na konstrukcję, będzie ta dotycząca samego pokrycia. Bardzo często zadaszenia wykonywane są z tworzyw sztucznych, takich jak pleksi. Te materiały są lekkie, przezroczyste i stosunkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać kolorystykę płyty, a przycięcie jej na wymiar nie będzie sprawiało problemu.

Innym materiałem, który także świetnie nadaje się na daszek nad drzwi wejściowe, jest stal. Blacha płaska na połaciach dachowych charakteryzuje się jeszcze lepszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a cienkie arkusze mają niewielką wagę. Ponadto blachy mogą mieć różne warianty kolorystyczne, a przykręcenie ich za pomocą blachowkrętów do konstrukcji aluminiowej lub drewnianej nie będzie stanowiło problemu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego unikalność i świetny wygląd szczególnie przy obiektach loftowych.

Dobrze wykonany daszek nad drzwi to taki, który łączy estetykę i funkcjonalność. Jeśli uda Ci się samodzielnie wykonać taką konstrukcję i uznasz, że jest odpowiednia, możesz stworzyć podobne w obrębie okien. W ten sposób urozmaicisz nudne elewacje, a także stworzysz osłonę przed słońcem i wiatrem.

Polecane