Jaką funkcję pełnią gąsiory dachowe?
Wybór i ułożenie największych elementów połaci dachowej nie kończy prac dekarskich. Równie ważne są wszystkie dodatkowe elementy, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności połaci dachowej. Jednym z nich jest gąsior dachowy, którego montaż prowadzi się pod koniec prac. Do czego służy i jak montować gąsior dachowy?
Gąsior dachowy - co to jest i gdzie się go montuje?
Kalenica, płatew, opierzenie, blachodachówka modułowa czy dachówki mnich-mniszka. Te wszystkie pojęcia doskonale znane są dekarzom, choć dla laika mogą znaczyć niewiele. Do ciekawych pojęć związanych z dachem warto dodać jeszcze jedno, czyli gąsior dachowy. Co to jest? Gąsior to element, który montuje się na szczycie kalenicy w dachach spadzistych, a zatem w miejscu łączenia się dwóch połaci dachowych na szczycie więźby. Ponadto gąsiory montuje się także na narożach więźby.
Gąsior na dach powinien być wykonany z tych samych materiałów, co połać. Poszczególne elementy zostają specjalnie uformowane w taki sposób, aby dokładnie przylegały do dachu. Gąsiory występują w różnych wariantach kolorystycznych, a także kształtach i wymiarach. W wielu systemach dachowych stosuje się standardowe gąsiory dachowe pasujące do pozostałych elementów. Dzięki temu po ułożeniu całej połaci nie wyróżniają się i jedynie podkreślają estetykę dachu.
Jakie funkcje pełni gąsior dachowy?
Poza spięciem w całość wyglądu połaci dachowej gąsiory mają pełnić funkcje osłonowe. Przede wszystkim ten element zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci do wewnątrz. Jest ułożony na powierzchni obu połaci, dlatego rozprowadza deszczówkę po na obie strony i kieruje do rynny. Tym bardziej istotne jest, żeby jego kształt był dokładnie dopasowany do rodzaju połaci.
Drugą ważną funkcją, jaką pełni gąsior na dach, jest odprowadzanie wilgoci w postaci pary wodnej z wewnątrz. Woda przypadkiem dostająca się do materiałów ociepleniowych i więźby może je zniszczyć, dlatego trzeba pozwolić jej na wydobycie się z wewnątrz. Właśnie gąsiory ulokowane w najwyższym miejscu połaci są właściwym miejscem. Kilka centymetrów pod połacią powinna znaleźć się wysokoprzepuszczalna folia, która umożliwi ucieczkę pary wodnej. W przypadku dachów z papy wycina się specjalne szczeliny pod gąsiorami.
Jak montuje się gąsior na dach?
Montaż gąsiorów dachowych pozornie może wydawać się zadaniem prostym, jednak nie jest takim. Jeśli nie masz doświadczenia w pracach dekarskich, lepiej zrezygnuj z samodzielnego układania i poproś o pomoc specjalistów. Gąsior dachowy montuje się bezpośrednio do łaty kalenicowej, która z kolei mocowana jest na wspornikach do krokwi. Musisz szczególną uwagę zwrócić na jej usytuowanie, ponieważ położona zbyt wysoko lub za nisko uniemożliwi prawidłowy montaż gąsiorów.
Na powierzchni łaty układa się specjalne taśmy izolacyjne i dopiero na nich montowane są gąsiory. Rozpocznij układanie od krawędzi kalenicy, a następne elementy powinny być ułożone z kilkucentymetrową zakładką. Do mocowania gąsiorów stosuje się specjalne klamry. Dawniej mocowano je na masie cementowej, jednak obecnie ważniejsza jest możliwość wentylacji połaci, której nie dawał cement.
Dobór odpowiednich gąsiorów do rodzaju połaci, a następnie prawidłowe ich zamontowanie nie jest zadaniem prostym. Okaże się nieco łatwiejsze, jeśli wybierzesz systemy dachowe, w których poszczególne elementy są do siebie dopasowane. Nie tylko unikniesz problemu z doborem kształtu i rozmiaru, ale także kolorystyki.