Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie wkręty ciesielskie do krokwi wybrać?

2021-12-06
Jakie wkręty ciesielskie do krokwi wybrać?

Wkręty ciesielskie stosowane są przy tworzeniu rozmaitych konstrukcji drewnianych. Także przy budowie więźby dachowej wykorzystuje się te akcesoria złączne. Do mocowania krokwi potrzebne są wkręty o odpowiednich rozmiarach i sposobie wykończenia. Wybór odpowiednich będzie zależał od miejsca, w którym będą zastosowane.

Gdzie stosuje się wkręty ciesielskie przy budowie więźby dachowej?

Montaż krokwi to wymagający fragment prac ciesielskich. Istnieje tu potrzeba ogromnej precyzji przy tworzeniu połączeń ciesielskich, a także dobrych akcesoriów złącznych do ich mocowania. Wkręty ciesielskie stosuje się w kilku miejscach w obrębie krokwi, dlatego możesz potrzebować kilku wariantów akcesoriów.

Zabezpieczenie łączenia za pomocą wkrętów wykonuje się przede wszystkim przy łączeniach krokwi z murłatami, a także mocowania kontrłat do ich powierzchni. Samo mocowanie ze sobą ukośnych części wzmacniane jest za pomocą profesjonalnych złączy ciesielskich, które jednak także mocowane są z wykorzystaniem odpowiednich wkrętów do drewna. Dlatego przy tworzeniu konstrukcji nośnej więźby dachowej przydatne będą przynajmniej dwa rodzaje akcesoriów złącznych.

Kryteria wyboru wkrętów ciesielskich

Wkręty ciesielskie dostępne są w wielu wariantach i przechodząc obok półki sklepowej lub przeglądając ofertę sklepów internetowych, możesz być zakłopotany. Najgorsze wydaje się to, że poszczególne akcesoria złączne wyglądają identycznie i nie sposób wizualnie ocenić różnic między nimi. Przedstawiamy zatem kilka kryteriów wyboru, jakimi powinieneś kierować się przy wyborze wkrętów.

Wykończenie łba

Zacznij od tego, co widać gołym okiem na półce sklepowej i już po montażu, czyli powierzchni łba. Najpopularniejsze są wkręty stożkowe, czyli takie, w których łeb ma kształt stożka i po wkręceniu chowa się do wewnątrz mocowanego elementu. Tego typu wkręty ciesielskie tworzą lico z materiałem i nie wystają ponad jego powierzchnię. Dlatego przeznaczone są głównie do mocowania elementów krokwi, które w późniejszej fazie budowy będą pokrywane kolejnymi warstwami wykończeniowymi, czyli łatami lub deskowaniem.

Drugi wariant to wkręty talerzowe, czyli mające łeb wychodzący na powierzchnię deski. Ponad nimi nie można już montować innych materiałów, ponieważ mają wypukłą budowę. Stosuje się je głównie z uwagi na lepsze parametry i odporność na przeciąganie łba. Nadają się też do mocowania materiałów miękkich, takich jak płyty OSB, a w przypadku więźby możesz użyć ich do mocowania złączy ciesielskich.

Wymiary

Spośród wkrętów ciesielskich zakończonych odpowiednim łbem, możesz wybrać te, których wymiary najlepiej odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu. Biorąc za przykład Wkręty do drewna ciesielskie talerzowe TORX WKCP 6x100mm, możesz określić, że ich długość to 100 mm, a średnica to 6 mm. Przy okazji dowiadujesz się także, jaka jest konstrukcja łba i rodzaj gniazda.

Wkręty do drewna ciesielskie talerzowe TORX WKCP 6x100mm (50 szt.)

Najważniejsza jest długość wkrętów, która nie może być większa, niż obie łączone części materiału. Dłuższe wkręty ciesielskie są niezbędne przy łączeniu krokwi do murłaty i niektórych skomplikowanych połączeniach ciesielskich. Zaleca się też, żeby przynajmniej połowa długości trzpienia znalazła się w elemencie nośnym, czyli tym, do którego montujesz krokiew. Innym parametrem jest średnica, która jednak najczęściej rośnie wraz z długością trzpienia. Jeśli masz wybór, do twardego drewna lepiej wykorzystasz elementy o cienkim trzpieniu, a do miękkiego o szerszym.

Powierzchnia gwintowana

Innym parametrem, który nie wynika bezpośrednio z wymiarów, jest długość powierzchni gwintowanej. Z reguły przy wkrętach ciesielskich nie pokrywa się gwintem całej długości trzpienia, a jedynie odcinek od końcówki wiercącej za połowę. Warto dobierać akcesoria w taki sposób, żeby niegwintowana powierzchnia znalazła się w elemencie wierzchnim, a gwint zagłębił się w konstrukcję nośną. W ten sposób zmniejszasz ryzyko przekręcenia gwintu, a także wykonasz skuteczniejsze łączenie. Przy mocowaniu złączy ciesielskich możesz wybrać wkręty w całości pokryte gwintem.

Wkręty ciesielskie - zwróć uwagę także na inne parametry

Sięgając po wkręty ciesielskie, zwróć uwagę także na inne parametry tych produktów. Dobrej jakości wkręty powinny być wyposażone w końcówkę naprowadzającą, a także frez rozwiercający w środkowej części trzpienia. Niektóre akcesoria, takie jak Wkręty do drewna KMWHT 6x160 mm TORX mają też nacięcia na początku gwintu, które pozwalają na łatwiejsze wprowadzanie wkręta w materiał.

Wkręty do drewna KMWHT 6x160 mm TORX (100 szt.)

Przy pracach dekarskich mogą Ci się przydać także wkręty regulacyjne do poziomowania łat, które umożliwiają regulację poziomu osadzenia tej części konstrukcji. Poza gwintowanym trzpieniem przy końcówce prowadzącej mają dodatkowe karby w części pod łbem. Sprawdź też inne akcesoria potrzebne do tworzenia więźby, które znajdziesz w naszej hurtowni.

Polecane