Darmowa dostawa od 200,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie wkręty do blachodachówki i blachy trapezowej?

2021-05-06
Jakie wkręty do blachodachówki i blachy trapezowej?

Dobór i prawidłowy montaż pokrycia dachowego mają kluczowe znaczenie dla szczelności całej połaci. Ważny jest nie tylko wysokiej jakości materiał wykończeniowy, ale także odpowiednie akcesoria montażowe. Jak dobrać wkręty do blachy odpowiednie przy montażu blachy trapezowej? Czy te same sprawdzą się również przy blachodachówkach?

Montaż pokryć dachowych z blachy

Połacie dachowe wykończone akcesoriami z blachy stalowej cieszą się rosnącą popularnością. Mają estetyczny wygląd, są stosunkowo tanie i można wybrać jeden z wielu modeli. Argumentem wskazywanym przez wykonawców jest łatwy montaż takiej połaci. Zarówno blachodachówka, jak i blacha trapezowa bardzo szybko mogą pokryć nawet bardzo dużą połać dachową. Dzięki temu również koszt samego mocowania będzie niższy niż w przypadku bardziej pracochłonnych typów połaci.

Wpływ na szybki montaż ma przede wszystkim niewielka waga elementów i możliwość mocowania ich bezpośrednio do więźby dachowej. Proste sposoby łączenia i mocowania wykonywane za pomocą wkrętów do blachy mogą wykonywać nawet mniej doświadczeni pracownicy. Dodatkowo lekka konstrukcja pozwala na pracę przy więźbach starszych lub nieco mniej nośnych. Lekkie elementy łatwiej jest też mocować do połaci, przebywając w trudnych warunkach pracy na wysokości.

Najważniejsze cechy wkrętów do blachy

Połacie blaszane wykonywane są ze stosunkowo dużych arkuszy blachy. Rozmiar powierzchni w połączeniu z niewielką wagą własną sprawiają, że arkusz łatwo może być poderwany przez wiatr. Dlatego bardzo istotne jest zatem, żeby do mocowania tych połaci dachowych wykorzystywać solidne i dobrze dopasowane wkręty farmerskie.

Czym powinien charakteryzować się taki element? Przede wszystkim blachowkręty muszą mieć końcówkę samowiercącą. Dzięki niej przebicie cienkiej blachy nie jest trudne, a wkręt prowadzony jest prostopadle do łaty. Przy wyborze wkrętów musisz też pamiętać o dopasowaniu ich długości do konstrukcji dachowej. Wkręt o długości 35mm to standard, który wykorzystuje się przy przymocowywaniu pokryć blaszanych do łat drewnianych. Natomiast wkręt farmerski o długości 20mm tak zwana "zszywka" idealnie nadaje się do łączenia arkuszy blach ze sobą. Ten rozmiar często wykorzystuje się do mocowania obróbek blacharskich do połaci blaszanej np. gąsior do blachodachówki czy blachy trapezowej. Dlatego długości wkręty farmerskich najczęściej mieszczą się w granicach od 20 do 35 milimetrów. Zwróć uwagę także na odpowiednie rozmieszczenie łat, ich wysokość i rozstaw.

Wkręty Farmerskie GTF HD Z16 6,4x50 mm RAL 8017 (100szt)

Wszystkie wkręty stosowane do mocowania połaci z blachy trapezowej, falistej czy blachodachówki muszą być wyposażone w uszczelkę. Montowana jest fabrycznie pod łbem wkrętów, a wykonuje się ją z EPDM (kauczuk etylenowo propylenowo-dienowy). Takie rozwiązanie pozwala na uszczelnienie otworu, wykonanego podczas montażu przez sam wkręt farmerski. Sama uszczelka pozwala też ocenić, czy akcesoria montażowe dokręcone są z właściwą mocą. Po dokręceniu powinna ona wychodzić poza średnicę łba śruby o około 1 milimetr z każdej strony.

Wkręty Farmerskie standardowe na kluczyk czy z gniazdem torx - jakie wybrać?

Na rynku dostępne są wkręty do blachy w różnych wariantach. Najpopularniejszym z nich są tak zwane wkręty farmerskie. Charakteryzują się łbem sześciokątnym, który można przykręcić kluczem nasadkowym lub oczkowym. Wkręty dekarskie pasują na klucz o 8, ale do bardziej wymagających prac można sięgnąć po przystosowane do klucza 10. Zaletą takich elementów złącznych jest wygoda montażu.

Problemem, jaki pojawia się przy mocowaniu wkrętów farmerskich, jest wystający sześciokątny łeb. Może to być miejsce, w którym zbierają się zanieczyszczenia lub będzie on przeszkadzał podczas prac serwisowych prowadzonych na połaci. Dlatego innym rozwiązaniem są wkręty do blachy mocowane za pomocą gniazda TORX. Te z kolei mają łeb kulisty, wewnątrz którego znajduje się otwór na TORX o właściwym rozmiarze.

Przy okazji doboru wkrętów nie zapominaj także o tym, żeby odpowiednio dobrać ich liczbę. Wykonawcy stosują różne metody montażowe, dlatego mogą pojawić się różnice. Szacuje się jednak, że na metr kwadratowy połaci wykonanej z blachy falistej przypada od 5 do 8 wkrętów. Dodatkowo należy doliczyć kilkanaście procent zapasu lub naddatku do wzmocnienia newralgicznych miejsc. W przypadku blachodachówek modułowych często wyposażone są one w gotowe systemy otworów, dzięki czemu zużycie wkrętów można jeszcze łatwiej obliczyć.

Wkręty farmerskie GTF Panhead 4,8x35 mm RAL 3009 (250 szt.) TORX

Dobór wkrętów to tylko jeden z czynników, jaki ma wpływ na skuteczność nowej połaci. Z dużą uwagą podejdź także do samego procesu mocowania oraz doboru arkuszy z blachy. Jeśli zapewnisz wysoki poziom każdemu z tych elementów, będziesz cieszył się skuteczną i szczelną pokrywą dachu.

Polecane