Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie wkręty zastosować do tarasu?

2021-06-29
Jakie wkręty zastosować do tarasu?

Tarasy przed domem lub altaną są wykańczane już po zakończeniu wszystkich prac budowlanych. Decydując się na konkretne drewno, sposób montażu czy formę tarasu, nie można zapominać także o akcesoriach potrzebnych do prowadzenia prac. Jednym z najważniejszych są odpowiednie wkręty. Jak wybrać właściwe i czym się kierować?

Materiał wykonania wkrętów do tarasu - jakie wybrać?

Na początek wykonawcę czeka decyzja dotycząca materiału, z jakiego będą wykonane wkręty. Wiadomo, że taras jest przestrzenią położoną na zewnątrz budynku i nawet jeśli jest zadaszony, będzie narażony na działanie wilgoci. Dlatego konieczne są wkręty, które będą zabezpieczone przed korozją. Choć przy większości konstrukcji wystarczą elementy złączne pokryte ocynkiem, w miejscach reprezentacyjnych lepiej ich unikać. Dlaczego?

Podczas eksploatacji wkręty do drewna pokryte ocynkiem zabarwiają drewno, tworząc wokół ciemne plamy. Będzie to szczególnie uciążliwe przy zastosowaniu jasnych gatunków drewna do wykończenia tarasu. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej, takie jak Wkręty tarasowe WN 4,0x50 mm A2. Ten materiał jest odporny na szkodliwe działanie wody, a także lekkich kwasów czy zasad. Dzięki temu nie tylko uniknie się plam, ale także korozji, a srebrna kolorystyka ma uniwersalne zastosowanie.

Wkręty tarasowe WN 4,0x50 mm A2 (200 szt.)

Odpowiednia długość wkrętów i końcówka

Poruszając się w obszarze wkrętów ze stali A2, należy zwrócić uwagę na kolejne parametry. Niezwykle istotna jest końcówka samowiercąca lub samonaprowadzająca we wkrętach. Będzie to ułatwiało pracę szczególnie przy montażu twardego drewna, a ponadto materiał nie ulegnie rozwarstwieniu czy pękaniu. Należy pamiętać, żeby montować wkręty do momentu, kiedy łeb będzie tworzył lico z deską. Nie zaleca się wkręcania głębiej, ponieważ w ten sposób osłabiane będzie drewno. Po pierwszym prawidłowo zamontowanym wkręcie wystarczy wprowadzić ustawienia we wkrętarce i każdy kolejny element będzie mocowany z tą samą siłą.

Pozostaje jeszcze dobór długości wkrętów tarasowych. Ten parametr zależny jest od grubości desek, w których będzie zamontowany element złączny. Długość wkręta nie może być krótsza, niż dwukrotność grubość deski. Standardowo deski tarasowe mają grubość około 2,7 cm, dlatego najbardziej odpowiednie będą Wkręty tarasowe WN 4,0x60 mm A2. Przy elementach konstrukcyjnych lub w szczególnych miejscach, dla tej samej grubości deski lepiej sprawdzą się akcesoria dłuższe.

Pozostałe parametry wkrętów do montażu tarasów

Jeśli zdecydujemy się na wkręty do drewna wykonane z odpowiedniego materiału i o właściwej długości, w zasadzie nie pozostaje nam wiele możliwości do popełnienia błędu. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję łaba. Przy podłogach i ścianach elewacyjnych najlepiej sprawdzą się wkręty stożkowe, które po wkręceniu tworzą lico z deskami. Dzięki temu nie ma problemu z zahaczeniem o nie stopą czy butem, co umożliwia nawet swobodne poruszanie się boso po tarasie.

Z punktu widzenia łatwego montażu, warto zwrócić uwagę na gniazdo w wierzchniej części łaba. W większości produktów w sklepie Hanex można znaleźć wkręty zakończone gniazdem typu torx, takie jak Wkręty tarasowe WN 5,0x60 mm A2. Końcówka taka sprawia, że wkręt lepiej trzyma się bitu we wkrętarce, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zgubienia go w czasie montażu.

Wkręty tarasowe WN 5,0x60 mm A2 (100 szt.)

Paradoksalnie prosta czynność polegająca na przykręceniu desek do gotowej konstrukcji tarasu może nastręczyć wielu trudności. Brak doświadczenia i wybór przypadkowych wkrętów przyspieszy konieczność wykonywania prac remontowych. Może się też zepsuć estetyka tarasu. Dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z naszego sklepu.

Polecane