ZAMÓW DO 18:00 - OTRZYMASZ PRZESYŁKĘ JUŻ NASTĘPNEGO DNIA ROBOCZEGO!
Darmowa dostawa od 200,00 zł

Kołki szybkiego montażu - jak używać?

2021-12-01
Kołki szybkiego montażu - jak używać?

Kołki szybkiego montażu należą do podstawowych elementów wyposażenia każdej skrzynki narzędziowej. Okazują się niezbędne przy pracach montażowych, drobnych modernizacjach, a także już przy użytkowaniu obiektu. Choć każdy je zna i pewnie niejeden budowlaniec stosował, jednak sposób mocowania akcesoriów może powodować wątpliwości. W jaki sposób pracować z tymi wyrobami?

Kołki szybkiego montażu - co to jest?

Mocowanie elementów wyposażenia, mebli wiszących lub sieci instalacyjnych do ściany jest zadaniem trudnym. Akcesoria klejące sprawdzają się tylko przy lekkich dodatkach. Przy ciężkich wyrobach z reguły konieczne jest wykonanie otworu w ścianie i osadzenie w nim odpowiednich elementów złącznych.

Jednym z najpopularniejszych produktów tego typu są kołki szybkiego montażu. Składają się z kołnierza z tworzywa sztucznego z szeregiem nacięć i otworów, w który wsuwany jest karbowany trzpień zakończony płaskim łbem. Należą one do szerszej grupy kołków rozporowych, które swoją stabilność opierają na tym, że po wprowadzeniu do wewnątrz otworu i wbiciu trzpienia zwiększają swoją średnicę. W ten sposób zwiększa się napór kołnierza na ściany otworu, a co za tym idzie, trudniej jest wyrwać element ze ściany.

Wybór odpowiednich kołków szybkiego montażu

Pierwszym krokiem, który trzeba postawić przed zamontowaniem kołków, jest wybór odpowiednich akcesoriów. Pierwszym kryterium zawsze są wymiary, a zatem długość i średnica kołka. Od długości zależy siła mocowania i ma ona wpływ na maksymalny ciężar, jaki może przenosić takie mocowanie. Całość nie powinna być dłuższa, niż grubość ściany, a zaleca się, żeby długość trzpienia stanowiła około 2/3 grubości ściany. Kolejnym wymiarem jest średnica, czyli grubość kołnierza i trzpienia. Tu także większa średnica wpływa na możliwość obciążenia kółka większym ciężarem, a także lepiej chroni przed wyrwaniem.

Warto zwrócić uwagę także na rodzaj kołnierza. Kołki szybkiego montażu stosuje się przy pełnych ścianach, czyli wykonywanych z cegieł, bloczków silikatowych lub betonu. Dlatego ich kołnierze mają nacięcia uniwersalne i nie są przystosowane do podłoży komorowych z pustymi przestrzeniami. Jedynym kryterium wyboru kołnierza jest jego zakończenie. Najczęściej stosuje się kołki Szybkiego Montażu SM, w których kołnierz jest wpuszczany do otworu i tworzy lico ze ścianą. Drugim wariantem są kołki Szybkiego Montażu SMK, gdzie z kolei kołnierz jest wywinięty na zewnątrz, dzięki czemu dodatkowo zapobiega niszczeniu podłoża i chroni krawędzie otworu przed kruszeniem.

Przygotowanie otworów pod kołek

Po doborze odpowiednich kołków szybkiego montażu, pora przejść do ich montażu. Te elementy złączne wymagają wcześniejszego wykonania otworu w podłożu, dlatego niezwykle istotne jest wyznaczenie dokładnego miejsca, w których będziesz wiercił. Po dokonaniu pomiarów konieczne będzie zaznaczenie miejsca za pomocą punktaka. Niewielkie wgłębienie w podłożu zapobiegnie ślizganiu się wiertła w początkowej fazie wiercenia.

Otwory pod kołki należy wykonywać wiertłem o średnicy takiej, jaka widnieje na opisie akcesoriów. Przykładowo, kołki rozporowe szybki montaż SM 10x80mm wymagają otworów o średnicy 10 mm. Nie ma sensu wykonywanie pomiarów samego trzpienia, który jest znacznie węższy, czy kołnierza, ponieważ te wymiary są niedokładne. Przy wierceniu nie można zapominać o prowadzeniu wiertarki prostopadle do powierzchni ściany, podłogi lub sufitu. Nie odchylaj wiertła w różne strony, ponieważ będzie to powodowało rozbicie ścianek i utrudni montaż kołka wewnątrz. Po zakończeniu wiercenia wyczyść otwór za pomocą odkurzacza, co zapewnia lepsze trzymanie akcesoriów wewnątrz.

Kołki rozporowe szybki montaż SM 10x80mm (50szt.)

Osadzenie kołków w materiale

Po przygotowaniu otworu pozostaje tylko wprowadzić kołki szybkiego montażu do otworu. Podglądając monterów, możesz spotkać się z metodą, która polega na rozłączaniu kompletu i wprowadzaniu do otworu najpierw kołnierza, a następnie trzpienia. Jest to błąd i po takim sposobie mocowania możesz odróżnić specjalistę od partacza. Wszystkie kołki są dostępne w kompletach, gdzie trzpień jest już osadzony w kołnierzu. Przygotowanie zestawu w taki sposób jest uciążliwe dla producenta i kosztowne. Czy to nie wystarczające potwierdzenie, że kompletów nie powinno się rozdzielać. Zatem po wybraniu z opakowania kołka właśnie w takiej formie należy wprowadzić go do otworu.

Kołnierz kołków szybkiego montażu powinien wchodzić ciasno z wyraźnym oporem. Jeśli otwór jest zbyt ciasny, warto sięgnąć po węższy kołek lub wiertło o pół rozmiaru szersze do poszerzenia otworu. Przy zbyt dużej średnicy otworu możesz zastosować specjalne opaski uszczelniające. Kołki mają płaski łeb wykończony gniazdem na wkrętak krzyżakowy. Wobec tego, w zależności od warunków technicznych, trzpień możesz wprowadzić za pomocą młotka, pobijaka z krzyżakowym wejściem lub wkrętaka.

Kołki rozporowe szybki montaż SM 8x50mm (100 szt.)

Kołki rozporowe to najpopularniejsze akcesoria do montażu półek wiszących, lamp czy nawet listew przypodłogowych wykończeniowych. Za pomocą takich akcesoriów montuje się także sieci telekomunikacyjne prowadzone w rurkach i korytach z tworzywa sztucznego. Kołki przydają się przy drobnych remontach lub profesjonalnych pracach budowlanych, dlatego paczkę uniwersalnych akcesoriów, takich jak Kołki rozporowe szybki montaż SM 8x50mm zawsze warto mieć pod ręką.

Polecane