Kupujemy akumulatorowe szlifierki kątowe

Od kilku lat na rynku dostępne są szlifierki akumulatorowe. Przeglądając ofertę firm elektronarzędziowych praktycznie wszystkie marki oferują taki produkt. Świadczy to tylko o popularności szlifierki kątowej i jej wszechstronnym zastosowaniu w:
• cięciu metalu, betonu i innych materiałów np. tarczami korundowymi i diamentowymi,
• szlifowaniu tarczami diamentowymi, korundowymi, listkowymi, nylonowymi, grzebieniowymi i innymi,
• usuwaniu za pomocą szczotek drucianych warstw lakierniczych i nie tylko,
• polerowaniu i satynowaniu tarczami polerskimi i wałkami satyniarskimi,
• wiele innych zastosowań w przemyśle, budownictwie i wielu innych branżach.
A więc jaka powinna być szlifierka kątowa? Przede wszystkim mała, wydajna, ergonomiczna i bezpieczna.
Akumulator, silnik i regulacja obrotów.
Dla narzędzi akumulatorowych istotną cechą jest wydajność akumulatora, czyli najkrócej mówiąc czas pracy szlifierki na jednym naładowaniu. Wpływ na to ma wiele czynników począwszy od rodzaju akumulatora (najczęściej spotykane na obecnie są ogniwa litowo-jonowe). Pojemność akumulatorów oscyluje około 5 Ah.
Ważnym elementem mającym wpływ na wydajność szlifierki jest również rodzaj zastosowanego silnika. Silniki szczotkowe starszej generacji mają mniejszą sprawność niż bezszczotkowe silniki indukcyjne. Wybierając urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę na tych kilka istotnych parametrów. Im akumulator ma większą pojemność, tym więcej energii w nim zgromadzimy, co w połączeniu z wydajnym silnikiem indukcyjnym pozwoli na długą pracę na jednym naładowaniu akumulatora.
Część szlifierek dostępnych na rynku cechuje się regulacją obrotów. Zazwyczaj jest to zakres między 4500-8500 min-1. Przy obecnej ilości różnego rodzaju obrabianych materiałów i dostępności wszelakiego osprzętu istotnym elementem jest płynna regulacja obrotów, dzięki której można dobrać odpowiednią prędkość obrotową do obrabianego materiału.
Podczas pracy szlifierką powstaje pył, który zazwyczaj nie jest odsysany przez odkurzacz. Niestety, powstały pył ma duże znaczenie, jeśli chodzi o żywotność szlifierki. Każde urządzenie ma w obudowie otwory wentylacyjne, przez które powstający pył przy szlifowaniu lub cięciu dostaje się do środka obudowy. Pył wnikając do silnika bezwzględnie go niszczy. Tylko nieliczni producenci zabezpieczają swoje silniki, umieszczając je w szczelnie zamkniętych kapsułach, dzięki czemu możemy cieszyć się długą żywotnością urządzenia.
Żywotność silnika zwiększa elektroniczne zabezpieczenie przeciążeniowe, które wyłącza maszynę w momencie przeciążenia silnika przy bardzo dużym nacisku podczas cięcia lub szlifowania.


Ciężar
Waga urządzeń dostępnych na rynku cenionych marek oscyluje w granicach 2.5 - 2.9 kg. Jest z tym związana również ergonomia pracy. Aby móc ocenić ergonomię szlifierki, należy wziąć ją do ręki, poczuć fizycznie jej ciężar. Pisząc o ergonomii nie sposób nie wspomnieć o wibracjach, jakie powstają podczas pracy szlifierką. Właściwie zaprojektowane urządzenie nie wytwarza wibracji, dzięki czemu użytkownik może pracować nim bez poczucia zmęczenia.
Bezpieczeństwo pracy Elementy związane z bezpieczeństwem użytkowania szlifierek to na przykład ochrona przed ponownym uruchomieniem silnika. Polega ona na tym, że przy włączonej szlifierce odpinamy akumulator. Szlifierka zostaje wyłączona mimo, że włącznik jest w pozycji załączonej. Po wpięciu akumulatora szlifierka się nie uruchamia. Należy włącznik przesunąć w pozycję wyłączoną, a następnie ponownie uruchomić maszynę.
Płynny start zabezpiecza nas przed niekontrolowanym szarpnięciem szlifierką podczas jej uruchamiania. Hamulec natomiast pozwala po wyłączeniu szlifierki na szybkie zatrzymanie się wirującej tarczy. To chroni nas przed "odrzutem" czy "porwaniem" szlifierki, kiedy kończymy pracę i odkładamy urządzenie.