Osadzanie wkrętów w drewnie - jak zrobić to poprawnie?
Podczas budowy konstrukcji drewnianych z reguły stosuje się wkręty do drewna. Te akcesoria złączne zapewniają solidne mocowanie, krótki czas pracy, a także możliwość łatwego demontażu. Jednak skuteczne osadzanie jest możliwe tylko przy zachowaniu kilku zasad. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać w czasie montażu wkrętów.
Dobierz właściwe wkręty do drewna
Popularne wkręty do drewna to szereg produktów, które wykorzystywane są do montażu desek, kantówek, a także bardzo profesjonalnych złączy ciesielskich. Będą potrzebne także do mocowania perforowanych blaszek konstrukcyjnych do powierzchni więźby dachowej. Z uwagi na zróżnicowane zastosowanie, także wkręty do drewna występują w wielu wariantach. Dobór odpowiedniego jest kluczowy, jeśli chcesz stworzyć stabilne i funkcjonalne mocowanie.
Pierwszym kryterium wyboru powinny być wymiary dostosowane do grubości desek i kantówek. Wkręt nie może przechodzić na wylot i powinien być osadzony przynajmniej połową trzpienia w spodniej części mocowania. Ponadto musisz zastanowić się nad wyborem kształtu łba. Wkręty stożkowe zastosujesz w miejscach, gdzie wkręt nie może wystawać ponad powierzchnię łączonych elementów. Z kolei wkręty talerzowe z wypuszczonym półokrągłym łbem sprawdzą się przy montażu ławek czy konstrukcji wykonanych z miękkiego materiału.
Trasowanie i osadzanie wkrętów w drewnie
Po wyborze odpowiednich wkrętów, pora przejść do montażu. Przede wszystkim dobierz akcesoria niezbędne do mocowania konkretnych wkrętów do drewna. Najlepsze są lekkie wkrętarki akumulatorowe z regulacją siły dokręcenia i wyposażone w odpowiedni bit. Najczęściej wkręty ciesielskie dobrej jakości wyposażone są w gniazdo TORX, które okazuje się skuteczniejsze od akcesoriów typu Phillips czy Pozidriv.
Najważniejsze będzie wyznaczenie miejsca, w którym zamontujesz element. Możesz oznaczyć go za pomocą krzyżujących się linii lub wgłębienia wykonanego punktakiem. Pamiętaj, że wkręty do drewna przechodzą gładko na wylot przez drewno czy płyty meblowe, dlatego wyznacz miejsce nie tylko na wierzchnim elemencie, ale także weź pod uwagę spodnią część. Dopiero po wstępnym połączeniu desek za pomocą ścisków możesz wprowadzić wkręt w zaznaczone miejsce.
Wkręt osadź na końcówce bitu i na wolnych prawych obrotach wprowadź do materiału. Pamiętaj o utrzymaniu przez cały czas wkręta pod jednakowym kątem do powierzchni, najlepiej pod kątem prostym. Wkręty trzeba mocować w taki sposób, aby nie wystawały ponad powierzchnię materiału, ani nie chowały się wewnątrz. W tym pierwszym przypadku mocowanie nie będzie wystarczająco mocne, a w drugim może dojść do zniszczenia struktury drewna. Jeśli ocenisz już, że siła dokręcenia jest odpowiednia, możesz ustawić ją na wkrętarce i kolejne wkręty do drewna osadzać już na szybszych obrotach.
Montaż wkręty do drewna - czego nie robić?
Choć montaż wkrętów do drewna jest stosunkowo łatwy, niektórzy wykonawcy-amatorzy popełniają błędy przy ich osadzaniu. Najczęściej popełnianym błędem jest pobijanie łaba wkręta młotkiem. Ma to na celu wyznaczenie miejsca, w którym element będzie wkręcany. Jednak może to doprowadzić do skrzywienia się akcesoriów, które nie są przeznaczone do takiej pracy. W wyniku tego wkręt nierównomiernie wejdzie w drewno, może się nie wykręcać, a dodatkowo będzie podatny na zerwanie.
Unikaj też wkręcania wkrętów do drewna na lewych obrotach, co także może mieć na celu wykonanie otworu prowadzącego. Jeśli chcesz, aby mocowanie było pewne, nie osądzaj ponownie wkręta w miejscu, gdzie był wcześniej, tylko kilka centymetrów obok. Unikaj też stosowania zniszczonych i wyrobionych końcówek we wkrętarce, które mogą zniszczyć gniazdo i uniemożliwić wykręcenie akcesoriów.
Przy pracach ze wkrętami ważny jest wybór dobrej jakości akcesoriów wyposażonych w końcówki prowadzące i dodatkowe wypustki. Dzięki nim osadzisz wkręt w wybranym miejscu mniejszym nakładem sił i czasu. Korzystając z akcesoriów pochodzących od dobrych producentów, będziesz miał pewność, że połączenie będzie stabilne przez wiele lat.