Darmowa dostawa od 200,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Rodzaje wkrętów ciesielskich do konstrukcji drewnianych

2022-01-07
Rodzaje wkrętów ciesielskich do konstrukcji drewnianych

Przy tworzeniu konstrukcji drewnianych powszechnie stosuje się wkręty ciesielskie. Te stalowe akcesoria cenione są za trwałość, sporą precyzję wykonania i mocowania, a także możliwość bardzo szybkiego wykonywania połączeń. Charakteryzują się gwintowanym trzpieniem, łbem zakończonym gniazdem TORX i dodatkowymi nacięciami ułatwiającymi montaż w drewnie. Choć są podobne, poszczególne warianty różnią się od siebie.

Wkręty ciesielskie - podstawowe rodzaje

Profesjonalne wkręty ciesielskie różnią się między sobą przede wszystkim wymiarami. To właśnie długość trzpienia i jego średnicę musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz dobrać produkt odpowiedni do danych potrzeb. Jednak zróżnicowane wymiary to cecha charakterystyczna wszystkich produktów tego typu, niezależnie od ich rodzaju.

Najczęściej wymienia się dwa rodzaje wkrętów ciesielskich, czyli wkręty stożkowe i talerzykowe. Różnice wynikają z charakterystycznych kształtów łaba każdego ze wkrętów. Wkręty do drewna KMWHT 3x30 mm TORX to konstrukcje zakończone stożkiem, który chowa się wewnątrz deski, tworząc z nią lico. Tego rodzaju wkręty stosuje się do montażu elementów, które następnie będą pokrywane kolejnymi materiałami wykończeniowymi.

Nieco inną budowę łaba mają wkręty talerzowe, w których wykończenie wystaje na powierzchnię mocowania deski. Ich łeb jest wypukły i wykończony w taki sposób, że spora powierzchnia przylega do deski. Dzięki temu nośność połączenia jest większa i materiał łączony jest lepiej dociskany. Produkty takie jak Wkręty do drewna ciesielskie talerzowe TORX WKCP 6x90mm pozostałe części konstrukcyjne mają niemal identyczne jak w przypadku wkrętów stożkowych.

Wkręty do drewna ciesielskie talerzowe TORX WKCP 6x90mm (50 szt.)

Wkręty ciesielskie specjalistyczne

Pora przejść do dwóch konstrukcji, które różnią się budową od wcześniej wymienionych. Są to specjalistyczne wkręty ciesielskie, które znajdują zastosowanie głównie przy jednym typie pracy. Wkręty regulacyjne do poziomowania łat są niezbędne przy prowadzeniu prac ciesielskich i dekarskich. Charakterystyczną cechą tych wkrętów są dwa rodzaje gwintów na trzpieniu, które mają za zadanie ustawienie jednego poziomu pomiędzy łatami. Tu również możesz wybrać kilka wariantów, które różnią się długością i średnicą trzpienia.

Przy pracach wykończeniowych w obrębie domków letniskowych, altan ogrodowych, czy budynków drewnianych o konstrukcji szkieletowej, powszechnie stosuje się wkręty tarasowe. Te akcesoria złączne charakteryzują się łagodnym i półokrągłym kształtem łba, a także odcinkiem gładkiego trzpienia tuż pod nim. Jednak najważniejszy jest materiał, z jakiego wykonywane są te wkręty. Używa się do ich produkcji stali nierdzewnej A2, która dobrze znosi działanie wilgoci, soli, mrozu i innych czynników atmosferyczny.

Wkręty tarasowe WN 5,0x60 mm A2 (100 szt.)

Inne typy wkrętów przeznaczonych do prac z drewnem

Wkręty ciesielskie to elementy przeznaczone do łączenie dwóch wyrobów z drewna lub płyt drewnopochodnych. Jednak drewno można łączyć także z innymi materiałami, takimi jak stal. Tu również można wymienić kilka typów wkrętów, które jednak nie są zaliczane do ciesielskich.

Często spotykane są wkręty z łbem walcowym WHWS, które sprawdzają się głównie przy pracach stolarskich. Możesz użyć ich przy konstrukcjach, w których wykorzystywane są różnego typu płyty drewnopochodne. W pracach dekarskich bardzo powszechnie wykorzystuje się blachowkręty. Te akcesoria są przeznaczone do mocowania blachy falistej lub blachodachówek do powierzchni więźby drewnianej. Inny rodzaj wkrętów ciesielskich, w których materiały mocowane są odwrotnie, to wkręty samowiercące do mocowania elementów drewnianych do podłoża stalowego. Ich budowa jest połączeniem blachowkrętów i wkrętów ciesielskich.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju wkrętów będziesz potrzebował, nie zapominaj o ich jakości. Tylko dobre i certyfikowane produkty zapewnią trwałość łączenia, a Tobie spokojny sen.

Polecane